Deník The New York Times v neděli zveřejnil výbušné a velmi opožděné plné přiznání, že americké zpravodajské služby se nejen podílely na rozhodování o Ukrajině v době války, ale že zřídily a financovaly špičková velitelská a kontrolní špionážní centra, a to dávno před ruskou invazí 24. února před dvěma lety.
Mezi největší odhalení patří, že program byl založen před deseti lety a zahrnuje období tří různých amerických prezidentů. Podle Timesů program CIA na modernizaci ukrajinských zpravodajských služeb "přeměnil" bývalý sovětský stát (Ukr. zpravod. službu SBU) jeho schopnosti v "nejdůležitější zpravodajské partnery Washingtonu proti Kremlu v současnosti".
To zahrnovalo, že agentura tajně vycvičila a vybavila ukrajinské zpravodajské důstojníky, jejichž působení sahá až do doby těsně po událostech majdanského převratu v roce 2014, a také vybudovala síť 12 tajných základen podél ruských hranic - práce, která začala před osmi lety. Tyto zpravodajské základny, z nichž lze odposlouchávat komunikaci ruských velitelů a sledovat ruské špionážní satelity, jsou využívány k sledování přeshraničních útoků drony a k útokům raketami na ruské území. To znamená, že odhalením dlouho "přísně střeženého tajemství" se svět právě přiblížil třetí světové válce, protože to znamená, že CIA je do značné míry zodpovědná za účinnost nedávné série útoků, které zahrnovaly přímé zásahy dronů na klíčové ropné rafinerie a energetickou infrastrukturu v Rusku.
"Bez nich (CIA a elitních komand, která vycvičila) bychom neměli možnost Rusům vzdorovat nebo je porazit," tvrdí Ivan Bakanov, bývalý šéf SBU, což je ukrajinská domácí zpravodajská služba.
Za hlavní zdroj odhalení NYT - odhalení, která možná nepřekvapí ty, kdo nikdy nebyli ochotni tak snadno spolknout mainstreamový "oficiální" narativ událostí - je označen vrchní velitel rozvědky jménem generál Sergej Dvorecky.
Je zřejmé, že přinejmenším Kyjev, ale možná i Washington nyní chtějí, aby se svět dozvěděl o hlubokých vztazích mezi zpravodajskými službami, které se v uplynulém desetiletí snažily utajit. Je to možná jakési varování Moskvě ve chvíli, kdy jsou ukrajinské síly na ústupu: USA bojují s Ukrajinci. A přesto odhalení obsažená ve zprávě NY Times také potvrzují to, z čeho prezident Putin celou dobu přesně obviňoval Washington.
Asi největší odhalení ze zprávy NYT:
- Zpráva obsahuje překvapivě podrobný popis jednoho z "tajných" podzemních velitelských center, které CIA zřídila poblíž ruských hranic... (umístění samozřejmě nezveřejněno)
Podzemní bunkr, vybudovaný jako náhrada za zničené velitelské centrum v měsících po ruské invazi, je tajným nervovým centrem ukrajinské armády, odposlouchávají zde rozhovory mezi ruskými veliteli a na obrazovkách sledují drony, kterŕe se proplétají ruskou protivzdušnou obranou z bodu ve střední Ukrajině k cíli v ruském městě Rostov.
Ale to hlavní tajemství je: základnu téměř plně financuje a částečně i vybavuje CIA. - Do dvou let po Západem podporovaném převratu na Ukrajině v roce 2014 CIA vytvořila výcvikový program pro elitní ukrajinské agenty:
CIA začala kolem roku 2016 cvičit elitní ukrajinské komando - známé jako Jednotka 2245 - které se zmocňovalo ruských bezpilotních letounů a komunikačních zařízení, aby je technici CIA mohli zpětně analyzovat a prolomit moskevské šifrovací systémy. (Jedním z důstojníků této jednotky byl Kyrylo Budanov, který nyní vede ukrajinskou vojenskou rozvědku.)
CIA také pomohla vycvičit novou generaci ukrajinských špionů, kteří působili uvnitř Ruska, v Evropě, na Kubě a na dalších místech, kde jsou Rusové ve velké míře přítomni. - Ukrajina se proměnila v "centrum pro shromažďování zpravodajských informací"
Zpravodajská síť USA na Ukrajině (která se rovná i zpravodajské síti NATO) byla ve skutečnosti rozsáhlejší, než si představovaly téměř všechny předchozí mediální spekulace. Ukrajina je pro Washington a jeho partnery již dlouho masivním "centrem pro shromažďování zpravodajských informací": Současní i bývalí představitelé Ukrajiny, Spojených států a Evropy ve více než 200 rozhovorech popsali partnerství, které málem ztroskotalo na vzájemné nedůvěře, než se postupně rozšířilo a z Ukrajiny se stalo centrum sběru zpravodajských informací, které zachytilo více ruské komunikace, než mohla stanice CIA v ukrajinském Kyjevě zpočátku zvládnout. Mnozí z těchto představitelů hovořili pod podmínkou zachování anonymity, aby mohli hovořit o zpravodajských informacích a citlivých diplomatických záležitostech.
Nyní jsou tyto zpravodajské sítě důležitější než kdy jindy, protože Rusko je v ofenzivě a Ukrajina je více závislá na sabotážích a raketových úderech dlouhého doletu, které vyžadují špiony daleko za nepřátelskými liniemi. A ty jsou stále více ohroženy: Pokud republikáni v Kongresu ukončí vojenské financování Kyjeva, CIA možná bude muset omezit své aktivity. - Obrovské přiznání NYT, že Putin měl v podstatě pravdu
Níže je uveden nesmírně ironický úryvek ze zprávy NYT. Část začíná konstatováním, že Putin opakovaně obviňoval USA-NATO z rozšiřování vojenské a zpravodajské infrastruktury na Ukrajině. Nejenže se to přesně dělo po celé uplynulé desetiletí, jak se nyní přiznává, ale bylo to Kremlem prezentováno jako klíčová příčina ruské invaze z 24. února 2022. Putin a jeho představitelé byli v předvečer invaze neoblomní, že NATO militarizuje Ukrajinu. Zdá se, že NYT nyní plně přiznávají, že ano - skutečně tomu tak bylo. - Ke konci roku 2021 Putin podle jednoho z vysokých evropských představitelů zvažoval, zda zahájit invazi v plném rozsahu, když se setkal s šéfem jedné z hlavních ruských špionážních služeb, který mu řekl, že CIA spolu s britskou MI6 kontrolují Ukrajinu a dělají z ní předmostí pro operace proti Moskvě.
- Převrat 2014... a Krym
Zpráva nepřímo odkazuje na toto velmi kritické období, které Ukrajinu a Rusko přivedlo na tragický kolizní kurz. V době, kdy se násilí stupňovalo, přistálo na kyjevském letišti neoznačené americké vládní letadlo s Johnem Brennanem, tehdejším ředitelem CIA. Ten podle amerických a ukrajinských představitelů řekl Nalyvajčenkovi (pozn. bývalý šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentin Nalyvajčenko), že CIA má zájem o rozvoj vztahů, ale pouze takovým tempem, které agentuře vyhovuje. - Operace Zlatá rybka
Peníze a vyspělá technika poskytnutá CIA umožnily Ukrajincům zavést odposlouchávací operace daleko za hranicemi toho, čeho by jinak byli schopni. Po celou dobu CIA v evropských městech cvičila elitní komanda v rámci programu nazvaného "Operace Zlatá rybka". Zprávy NYT obsahují trochu "chvály", že Ukrajinci jsou nyní schopni nabourat se do ruských vojenských sítí:
Dvorecký v bunkru ukázal na komunikační zařízení a velké počítačové servery, z nichž některé financovala CIA. Řekl, že jeho týmy používají základnu k nabourání se do zabezpečených komunikačních sítí ruské armády.
"Tohle je věc, která se nabourává do satelitů a dekóduje tajné rozhovory," řekl Dvorecky novináři z NYT při prohlídce a dodal, že se nabourávají i do špionážních satelitů z Číny a Běloruska. - CIA začala posílat vybavení v roce 2016, po klíčovém setkání ve Scattergoodu, řekl Dvorecky, a poskytla šifrované vysílačky a zařízení pro zachycení tajné nepřátelské komunikace.
- Zajímavé je "obcházení Trumpa po špičkách"
Mezi nejzajímavější a nejpodivnější momenty zprávy NYT patří popis rozšíření programu CIA za Trumpovy vlády. Zpráva naznačuje, že skutečný rozsah mohl být před Trumpem dokonce skryt. Dozvídáme se, že "špinavou práci" v tichosti odvedli ruští jestřábi v jeho administrativě: Zvolení Trumpa v listopadu 2016 postavilo Ukrajince a jejich partnery ze CIA do pozoru. Trump chválil Putina a odmítal roli Ruska v zasahování do voleb. Byl podezřívavý vůči Ukrajině a později se snažil tlačit na jejího prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyšetřoval jeho demokratického rivala Bidena, což vyústilo v první Trumpův impeachment.
Zpráva pak zdůrazňuje: "Ale ať už Trump řekl a udělal cokoli, jeho administrativa často postupovala opačným směrem. Je to proto, že Trump dosadil na klíčové pozice jestřáby proti Rusku, včetně Mikea Pompea jako ředitele CIA a Johna Boltona jako poradce pro národní bezpečnost."
Vzhledem ke snaze postavit Trumpa do negativního světla (musel být "obcházen po špičkách"...) bude zajímavé sledovat, jak na zprávu zareaguje Trump a jeho kampaň. Zajímavější však bude reakce Putina a Kremlu v následujících dnech.